تاریخچه بیلیارد؛ بازی پرطرفدار از قرن پانزدهم تا امروز

by Michael Razavi


۱ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۱۸:۰۲


بیلیارد از جمله بازی های جذاب، مهیج و پرطرفداری است که بسیاری از افراد در سنین مختلف و طبقات گوناگون اجتماعی آن را انتخاب می کنند. بعضی از افراد، این بازی را تنها به عنوان یک تفریح و سرگرمی هیجان انگیز انتخاب و عده ای دیگر آن را به شکل یک ورزش و فعالیت حرفه ای دنبال می کنند. تاریخچه بیلیارد نیز به اندازه خود بازی جذاب است و تاریخ دور و درازی دارد.

اگر دوست دارید درباره تاریخچه بیلیارد و چگونگی برگزاری این بازی بیشتر بدانید، ما را در گیمدون همراهی کنید:

بازی بیلیارد چطور به وجود آمد؟

نام بیلیارد هم از واژه بیلارت فرانسوی به معنای نوعی چوب سفت و محکم و هم از کلمه بایل به معنی توپ به وجود آمده است .

در گذشته، این بازی را تنها با دو توپ روی یک میز با شش حفره بزرگ و حلقه ای که شبیه حلقه بازی کروکت بود انجام می دادند. در این بازی از یک چوب عمود به عنوان سپر هم استفاده می شد. سال ها پیش، خاندان سلطتنی فرانسه بازی بیلیارد را انجام می دادند. اما شکل این بازی با آن چیزی که امروزه انجام می شود تفاوت داشت. بازی بیلیارد در قرن پانزدهم، روی چمن و به وسیله بیلار که وسیله ای شبیه به گرز بود و یک گوی انجام می شد. اما رفته رفته شکل این بازی تغییر کرد و در قرن هجدهم و نوزدهم، زمین بازی بیلیارد به یک میز بزرگ چوبی تغییر پیدا کرد.

تا قرن هجدهم و در روند تغییرات بازی بیلیارد، کم کم حلقه و سپر کنار گذاشته شدند و توپ و حفره ها باقی ماندند.

اواخر قرن هفدهم بود که چوب بیلیارد ساخته شد. ضربه زدن به توپ ها با چماق، به خاطر نوک بزرگ آن سخت بود و به همین دلیل بازیکن ها، چوب را وارونه به دست می گرفتند و از قسمت انتهایی چوب به توپ ها ضربه می زدند. بعد از انقلاب صنعتی، تجهیزات بیلیارد هم کامل تر شد و در قرن هجدهم به سرعت در انگلستان رواج یافت. این بازی را لویس ایکس از زمین چمن به یک میز چوبی بزرگ با زمینه ای سبز رنگ انتقال داد که رنگ سبز آن نشانگر زمین چمن بود.

بیلیارد در میان ارتش انگلیس طرفداران زیادی پیدا کرد. در اوایل قرن نوزدهم شخصی به نام ژان رابرتس جی، در سفر خود به هند، استرالیا، زلاندنو، آمریکا و آفریقای جنوبی این بازی را گسترش داد.

بعدها رابرتس اقدام به تاسیس کارخانه ساخت میز بیلیارد در هند کرد و بسیاری از سربازان انگلیسی که در این کشور مستقر بودند، به آن روی آوردند. به این ترتیب بیلیارد به بازی مورد علاقه انگلیسی ها تبدیل شد.

از جمله اجزایی که در این بازی استفاده می شد، گچ بود که برای اصطکاک بیشتر بین چوب و توپ ها به کار می رفت. بعدها در سال ۱۸۲۳، تکه ای چرمی در نوک بیلیارد به وجود آمد که بازیکنان به وسیله آن می توانستند چوب بیلیارد را به یک سو چرخش دهند. این چرخش را انگلیسی ها به آمریکایی ها آموزش دادند و بعدها این حالت چرخشی در آمریکا به اینگلیش مشهور شد.

تا حدود سال ۱۸۲۹ چوب بیلیارد به شکل دو تکه بود و با ظاهر امروزی اش تفاوت داشت. همچنین در حدود سال های ۱۸۲۵ سطح میزهای این بازی از تخته سنگ ساخته می شدند تا اینکه سال ها بعد شخصی به نام گودیر کائوچو را کشف و از آن برای ساخت لبه های میز استفاده کرد.

قوانین بیلیارد در گذشته

قوانین این بازی از حدود سال های ۱۷۷۰ تا ۱۹۲۰ قوانین معین در بازی بیلیارد انگلستان بود که با سه توپ و شش حفره و روی یک میز مستطیلی بزرگ که ابعاد معینی هم نداشت انجام می شد. اما در قرن هجدهم اندازه میز بیلیارد به عرض ۱ متر و طول ۲ متر تغییر کرد و سایز میز تقریبا در همه جا ساماندهی شد.

اگر نگاهی به سابقه طولانی و درازمدت بازی بیلیارد کنید، می بینید که در آثار شکسپیر هم اشاره هایی به این بازی جذاب و پرطرفدار شده است. آنطور که معروف است بسیاری از افراد مشهور و شناخته شده در دنیا مانند ناپلئون، آبراهام لینکلن، چالز دیکنز، مارک تواین و ماری آنتوانت از علاقه مندان سرسخت بیلیارد بودند.

بیلیارد در آمریکا

درباره اینکه این بازی دقیقا چطور و چگونه به امریکا راه یافت، اطلاعات دقیقی در دست نیست. اما طبق شواهد، بازی بیلیارد توسط مهاجران انگلیسی و هندی به آمریکا رسید. به این ترتیب بیلیارد در این کشور هم به طور گسترده رواج پیدا کرد و علاقه مندان آن روزبه روز افزایش یافتند. بیلیارد آمریکایی تا سال ۱۸۷۰ بازی چهار توپه با دو توپ سفید و قرمز بود که روی میزهای ۱۲ فوتی انجام می شد.

بانوان در بیلیارد

بازی بیلیارد محدودیتی برای سن، طبقه و جنسیت نداشت و از دیرباز توسط بسیاری از افراد به ویژه بانوان انجام می گرفت. اگرچه بازی بیلیارد در میان مردان بسیار گسترده تر انجام می شد و مخاطبان بیشتری داشت، اما زنان نیز نقش زیادی در آن داشتند. تا جایی که از سال ۱۸۹۰ به بعد تقریبا همیشه یک خانم برجسته در این رشته جذاب فعالیت می کرد. می کارلس و روت مس جنیس از جمله زنان شاخص در این بازی هستند.

بیلیارد به سبک جدید

بیلیارد به سبک جدید در اوایل قرن بیستم و با سامان دادن به فضا، شکل بازی و قوانین آن به وجود آمد. تا جایی که امروزه تشکیلات و فدراسیون مخصوص به خود را دارد. امروز این بازی را در سالن هایی سربسته و روی میزهای چوبی بزرگ اجرا می کنند. بازی بیلیارد هم ذهن را به چالش می کشد و هم عضلات دست، گردن و کمر را درگیر می کند. به این ترتیب از جمله بازی های جذاب با فایده چندگانه به شمار می رود.

سخن آخر

بیلیارد بازی جذاب، مهیج و بی نظیری است که هم فکر و ذهن شما را به چالش می کشد و هم فعالیت بدنی خوبی را برایتان ایجاد می کند. تاریخچه بیلیارد به اندازه خود این بازی جالب و دوست داشتنی است. این بازی از قرن پانزدهم تا به امروز فراز و نشیب های فراوانی را از سر گذرانده و امروزه به این مرحله جالب و متنوع رسیده است. با داشتن اطلاعات از تاریخچه بازی بیلیارد می توانید به اصالت آن پی ببرید. اگر شما هم از طرفداران این بازی جذاب هستید، همین حالا در گیمدون آن را انتخاب کنید.

متادسکریپشن: تاریخچه بیلیارد به اندازه خود این بازی جالب و دوست داشتنی است. این بازی را همراه با گیمدون انتخاب کنید و از آن لذت ببرید.

گیمدون