تاریخچه منچ، یک بازی آرام، نجات بخش و ماندگار در طول تاریخ

by Michael Razavi


۱ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۱۸:۰۱


تا به حال منچ بازی کرده اید؟ بسیار خب! درباره ی تاریخچه ی این بازی محبوب هم چیزی می دانید؟ شاید بتوان گفت کمتر کسی باشد که در کودکی یا حتی زمان بزرگسالی هیچ وقت منچ بازی نکرده است! یک بازی ساده، آرام اما پرطرفدار. بعید نیست اگر این بازی را مادر تمام بازی های فکری بشناسند. منچ بازی کردن یک سرگرمی دوست داشتنی است که در هر زمان و مکانی می تواند انجام شود. تنها شرطی که برای انجام آن باید رعایت کرد، حضور حداقل دو و حداکثر چهار نفر است. با خواندن این چند خط در ذهن تان خاطرات کودکی و منچ بازی کردن هایتان زنده شد؟ پس بد نیست به سراغ تاریخچه منچ برویم تا اطلاعات بیشتری از این بازی کسب کنید. تا پایان همراه ما در گیمدون بمانید.

تاریخچه منچ

بازی منچ (با نام آلمانی: Mensch Mrgere Dich nicht) در میان بازی ها و سرگرمی های تخته ای مختلف وارد شد. نام آلمانی این بازی در برگردان فارسی، به معنی «عصبی نشو مرد» یا «عصبانی نباش رفیق» است. شکل امروزی منچ در ماه های زمستان سال 1907 – 1908 توسط یوزف فردریش اشمیت اختراع شد. با وجود این که اشمیت متولد شهر آمبرگ آلمان بود، بازی خود را در شهر موریخ، محله ی کارگری گیسینگ و یک گاراژ کوچک اختراع کرد. یک بازی کلاسیک واقعی که طولی نکشید تا به عنوان مادر همه ی بازی های تخته ای شهرت جهانی پیدا کند.

شاید اگر به دنبال ایده و فکر اصلی اختراع این بازی بگردید، تاریخچه منچ شما را به یک بازی انگلیسی به نام لودو برساند. لودو اساس ساخت این بازی است. دو سال پس از اختراع بازی، منچ برای اولین بار در سال 1910 منتشر شد و از سال 1914 به بعد، به تولید انبوه رسید. اشمیت تمام تغییرات تاکتیکی و استراتژیک قوانین بازی لودو را کنار گذاشت و همچنین نمادگرایی بازی لودو را از هویت، قوانین بازی و تاریخچه منچ به طور کامل حذف کرد.

در حالی که این بازی در سال های اولیه موفقیت خاصی نداشت، در طول جنگ جهانی اول، به خاطر فکر هوشمندانه و تبلیغی اشمیت، محبوبیت چشم گیری پیدا کرد! اشمیت 3000 بازی را به بیمارستان های صحرایی جنگ جهانی اول فرستاد تا سربازان برای فرار از کسالت بیماری و روحیه گرفتن، سرگرمی و کاری داشته باشند. به لطف این ایده و تبلیغات دهان به دهانی که آن سال ها در مورد بازی منچ انجام شد، یک شهرت جهانی و باورنکردنی پیدا کرد. در همان سال ها بود که فروش منحصر به فردی تا سال 1920، برای منچ رقم خورد.

قوانین بازی منچ

قوانین این بازی اساساً از سال 1914 تا به امروز تغییری نکرده است. این بازی می تواند توسط 2، 3 یا 4 بازیکن انجام شود.
برای انجام و شروع بازی به چند مهارت اصلی احتیاج دارید. مهارت هایی مثل احتمالات، راهبرد و شمارش که به شما کمک می کند تا بازی را طبق روند و اصول شخصی خود به پیش ببرید، از خطرهای بازی در امان باشید و در نهایت به خانه ی پیروزی برسید.

فضای اصلی بازی منچ یک صفحه ی مربع شکل است که هر بازیکن مهره های خود را در گوشه های صفحه و بر روی قسمت هایی که هم رنگ با مهره ها هستند، می چیند.
روند بازی از همان سال های ابتدایی که تاریخچه منچ رقم خورد، تا به امروز با کمترین تغییری ادامه پیدا کرده است. هر بازیکن صاحب 4 مهره (در مجموع بازی، 16 مهره ) و یک تاس برای هر 4 نفر است. بازیکنان باید پس از یک دور کامل طی کردن مسیر خانه های بازی، مهره های خود را به انتهای بازی، یعنی ستون های عمودی یا افقی هم رنگ با رنگ مهره ها برسانند. برنده ی بازی کسی است که زودتر از 3 بازیکن دیگر، هر چهار مهره ی خود را بر روی دایره های هم رنگ قرار دهد.

شروع بازی

بازی با آوردن یک شش برای هر بازیکن شروع می شود. این تازه مجوز ورود شما به بازی است. بعد از آن با انداختن یک تاس دیگر می توانید حرکات خود را آغاز کنید.
چیزی که هیجان این بازی را تضمین می کند خطر حذف شدنی است که برای تک تک مهره های بازی منچ وجود دارد. این حذف یعنی این که باید مهره ی خود را از دور بازی خارج کنید، به بیرون صفحه بروید و برای ورود دوباره، تاس بی اندازید. در یک کلام، روز از نو، بازی از نو!
تنها نقطه ی امن شما در بازی منچ، زمانی است که به خانه های پایانی رسیده باشید. اگر هنوز در مسیر رسیدن به این خانه ها، مشغول بازی باشید، دیگر بازیکنان می توانند با رسیدن به خانه ای که شما روی آن ها قرار دارید، شما را حذف و جایگاه تان را برای خود کسب کنند. زیرا که در یک خانه، نمی شود دو مهره قرار بگیرد. مگر در زمان شروع همزمان دو بازیکن و در خانه ی شروع. خانه ی شروع هم خانه ی امن شما نیست! ممکن است هر لحظه در معرض اخراج توسط دیگر مهره ها قرار بگیرید.

دیگر قوانین بازی

حرکت شما با عدد 6 تمام نمی شود، چون به 6 به معنی تاس ریختن دوباره است، باید دوباره تاس ریخته شود.

پریدن از روی مهره دیگر در 4 مهره خانه مجاز نیست و جز تخلف در بازی محسوب می شود.

هربار تاس ریختن یک حرکت است؛ به جز عدد 6 که اجازه ی دوباره تاس ریختن (جایزه ی شش یا جایزه شانس) را می دهد.

در بازی چهار نفره گروهی، دو به دو یاران باید روبه روی هم بنشینند.

سخن پایانی

بازی منچ اگر چه برای همه ی افراد از کودک گرفته تا بزرگ، یک بازی آشنا و محبوب است اما سرگذشت متفاوت و جالبی دارد. جرقه ی شروع تاریخچه منچ تنها از یک گاراژ کوچک در محله ای از موریخ آلمان زده شد. اتفاقی که باعث شد این بازی جهانی یکی از بهترین و سرگرم کننده ترین ها باشد.
بازی منچ شاید نتواند آن قدرها که انتظار می رود هیجان و جذابیت را برای بازیکنان خود همراه داشته باشد اما با این وجود قوانین و روش های آن می توانند شما را راضی کند. یک بازی ساده، آرام و دوست داشتنی که فرصتی برای گذراندن اوقات مفرح و آرام در کنار عزیزان است. هرچه که بتوانید با حداکثر تعداد بازیکنان این بازی، بازی خود را انجام دهید، حرارت و هیجان آن بیشتر خواهد شد. منچ برای همه، در همه جا و هر فرصتی است. بازی، سرگرمی و صحبت و دوستی با کسانی که دوست دارید زمانی و فرصتی را کنار آن ها بگذرانید.

گیمدون